Știri

Acasă / Știri / Știri de companie / Peste două decenii de măiestrie rafinată, furnizare unică de componente RF

Peste două decenii de măiestrie rafinată, furnizare unică de componente RF



Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. este profesionist în proiectarea, dezvoltarea, producerea, vânzarea și service-ul de conectori coaxiali RF (frecvență radio).

Pentru a asigura o calitate superioară a produsului, compania este complet echipată cu facilități avansate de producție și procesare, precum și cu echipamente profesionale de testare și a stabilit proceduri de management standardizate și științifice. Sprijinit de baze de producție bine stabilite și de o echipă tehnică cu experiență, implementăm un control strict pe întregul proces care acoperă proiectarea, procesarea și formarea produsului până la inspecția calității pentru a elimina defectele produsului. Am câștigat încredere și recunoaștere pe scară largă din partea clienților datorită calității constante a produselor și capacității eficiente de livrare.


Produse înrudite
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
VIEW MORE
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
VIEW MORE
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
VIEW MORE
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
VIEW MORE
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
VIEW MORE
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
VIEW MORE
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
VIEW MORE
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
VIEW MORE
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
VIEW MORE
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
VIEW MORE
Știri și actualizări
Industria componentelor RF — condusă de iterația tehnologică
Știri din industrie
2026-05-19
Industria componentelor RF — condusă de iterația tehnologică
Fiind piatra de temelie a comunicațiilor fără fir, componentele RF sunt părți cheie pentru transmisia, amplificarea, filtrarea și transmisia semnalului. Ele sunt aplicate pe scară largă în comunicațiile 5G, electronica auto, aerospațială, Internetul obiectelor și alte domenii, iar performanța lor tehnică determină direct plafonul de performanță al dispozitivelor fără fir. În prezent, industria globală a componentelor RF se află în mijlocul unei duble tendințe de transformare tehnologică și restructurare industrială. Folosind dividendele de pe piață și progresele tehnologice, întreprinderile chineze accelerează trecerea de la adepți la pionieri, procesul de substituție internă avansând rapid. În ceea ce privește scara pieței, cererea globală pentru componente RF continuă să crească constant. ...
Ghid de protecție coaxială împotriva trăsnetului: protecție la supratensiune pentru sisteme RF
Știri din industrie
2026-07-28
Ghid de protecție coaxială împotriva trăsnetului: protecție la supratensiune pentru sisteme RF
Ce este un protector coaxial de trăsnet și de ce contează A paratrăsnet coaxial este un dispozitiv de suprimare a supratensiunii instalat în linie pe o linie de transmisie coaxială pentru a devia în siguranță vârfurile de tensiune tranzitorii periculoase la masă. Răspunde direct provocării de a menține echipamentele de radiofrecvență (RF) operaționale atunci când un fulger sau un impuls electromagnetic din apropiere induce mii de volți pe o linie de alimentare a antenei. Fără un selectat corespunzător paratrăsnet coaxial , receptoarele, transmițătoarele și interfețele de rețea riscă distrugerea instantanee. Datele de teren de la National Lightning Safety Institute arată că un singur fulger de la nor la sol poate furniza un curent de vârf care depășește 30.000 de amperi în mai puțin de 50 de microsecunde. Chiar și un accident aproape poate cupla energia pe cablurile coaxiale exterioare, generând supratensiuni mult peste tensiunea de defalcare a semiconductorilor RF sensibili. A paratrăsnet coaxial prinde acea energie la un nivel de supraviețuire, în mod obișnuit, deturnând supratensiunea printr-un tub cu descărcare de gaz, un sfert de undă sau o structură hibridă, păstrând în același timp integritatea semnalului în banda de trecere. Acest articol dezvăluie cum a paratrăsnet coaxial funcționează, compară principalele tehnologii și explică criteriile de selecție folosind standarde de testare precum IEC 62305 și IEEE C62.41. Fiecare secțiune începe cu concluziile cheie, astfel încât cititorii care caută protecție practică la supratensiune RF să poată găsi imediat informații utile. Cum un protector coaxial împotriva trăsnetului vă salvează sistemul RF A paratrăsnet coaxial funcționează prin crearea unei căi preferențiale de joasă impedanță la masă pentru supratensiuni tranzitorii, menținând în același timp o barieră de înaltă impedanță pentru semnalul RF dorit. Principiul este universal: protectorul rămâne transparent în condiții normale de funcționare și devine un scurtcircuit controlat numai în timpul unui eveniment de supratensiune. Protector coaxial de trăsnet pe bază de tub cu descărcare în gaz (GDT). – Un spațiu ceramic sigilat umplut cu gaz inert ionizează la o tensiune de defalcare precisă, deturnând supratensiunea la masă în câteva nanosecunde. Protector coaxial de trăsnet cu un sfert de undă – Un scurtcircuit al liniei de transmisie cu un sfert de lungime de undă prezintă un circuit deschis la frecvența de funcționare, dar un scurtcircuit direct la masă la componentele DC și la supratensiune de joasă frecvență. Protector de trăsnet coaxial hibrid – Combină un GDT cu filtrarea LC pentru a extinde lățimea de bandă și pentru a îmbunătăți performanța energetică reziduală. Conform IEEE Std C62.41‑1991, o formă de undă de supratensiune de Categoria C (undă combinată de 1,2/50 μs de tensiune și 8/20 μs de curent) este o reprezentare tipică a tranzitorilor induși de fulgere pe liniile de semnal exterior. O calitate paratrăsnet coaxial este testat cu impulsuri multiple de 20 kA 8/20 μs și trebuie să prezinte o tensiune de trecere sub vârful de 50 V la portul protejat. Parametrii cheie care definesc performanța dispozitivului coaxial de protecție împotriva trăsnetului Eficacitatea a paratrăsnet coaxial este determinată de cinci caracteristici electrice măsurabile. Fiecare trebuie să se potrivească cu frecvența, nivelul de putere și schema de modulație a conexiunii RF. Gama de frecvente – Banda de trecere peste care pierderea de inserție rămâne sub limita specificată, de obicei 0,2 dB până la 0,5 dB pentru un protector de supratensiune coaxial în linie. Pierderea de inserție – Atenuare suplimentară a semnalului introdusă la frecvența de lucru. O valoare de 0,1 dB este tipică pentru un sfert de undă bine proiectat sub 3 GHz. Raportul de undă staționară de tensiune (VSWR) – Indică calitatea potrivirii impedanței. Un VSWR de 1,15:1 sau mai bine asigură o reflexie minimă, adesea citată în fișele de date pentru un paratrăsnet coaxial care acoperă 698-2700 MHz. Gestionarea curentului de supratensiune – Evaluat în kiloamperi (kA) pentru o formă de undă de 8/20 μs. Protectoarele cu valori nominale de 10-20 kA sunt standard pentru aplicațiile antenei de pe acoperiș. Tensiune de trecere – Tensiunea tranzitorie reziduală care apare la conectorul de ieșire în timpul unei supratensiuni. Țintele din industrie sunt sub 20-40 V pentru receptoarele sensibile. Măsurătorile pe teren raportate de Comisia Electrotehnică Internațională (IEC 62305‑1) confirmă faptul că curenții de lovire directă pe o antenă montată pe catarg pot atinge 100 kA, ceea ce face ca o valoare nominală de 20 kA. paratrăsnet coaxial unități de referință minimă pentru locurile expuse. Protector coaxial de trăsnet GDT vs. Stub cu un sfert de undă: o comparație directă Alegerea între o bază de descărcare de gaz paratrăsnet coaxial și un design stub sfert de undă depinde de lățimea de bandă, cerințele de continuitate DC și toleranța de întreținere. Tabelul de mai jos rezumă diferențele critice. Protector coaxial de trăsnet cu tub de descărcare de gaz (GDT). Funcționare în bandă largă posibilă de la DC la 6 GHz Permite trecerea DC pentru amplificatoarele montate pe antenă Tensiunea inițială de întrerupere de obicei 90-230 V Durată de viață limitată: GDT se uzează după lovituri repetate de energie ridicată Timp de pornire de aproximativ 100 ns, poate produce curent de continuare Protector coaxial de trăsnet cu un sfert de undă Performanță în bandă îngustă centrată pe o frecvență reglată Blocează DC, nepotrivit pentru alimentarea DC de la distanță Fără decalaj activ, întreținere zero și durată de viață infinită Timpul de răspuns este instantaneu pentru tranzitorii de joasă frecvență Pierderea de inserție can be as low as 0.05 dB at resonance Atunci când un site operează o singură bandă de frecvență și nu necesită DC pe coaxial, sfertul de undă paratrăsnet coaxial oferă cea mai mică pierdere și cea mai mare fiabilitate. Pentru stațiile de bază cu mai multe benzi sau amplificatoare montate pe turn, un GDT paratrăsnet coaxial este alegerea practică. Tabel de comparație detaliat al specificațiilor Parametru Protector coaxial de trăsnet GDT Protector coaxial sfert de undă Gama de frecvente DC – 6 GHz (bandă largă) Banda reglata ±5% Capacitate DC Pass Da (până la 10 A) Nu Pierderea de inserție tipică 0,2 – 0,5 dB 0,05 – 0,15 dB VSWR (în bandă) 1.2:1 – 1.5:1 1.1:1 – 1.2:1 Evaluarea curentului de supratensiune (8/20 μs) 10 – 20 kA 20 – 50 kA (limitat numai de conductor) Viață sub surge Limitat (de obicei 100 – 500 de evenimente) Nelimitat Comparație a valorilor de performanță de bază între GDT și tehnologiile coaxiale de protecție împotriva trăsnetului cu un sfert de undă, bazate pe fișele tehnice tipice ale producătorului și pe profilele de testare IEC 61643-21. Cele mai bune practici de instalare pentru un protector coaxial de trăsnet Cel mai important factor în a paratrăsnet coaxial instalarea este conexiunea la pământ. Un protector cu o valoare nominală de 20 kA devine ineficient dacă calea de împământare prezintă impedanță ridicată sau o legătură nefuzionată. Montați protectorul la punctul de intrare a cablului – Localizați paratrăsnet coaxial unde linia coaxiala intră în clădire, înaintea oricărui echipament activ. Aceasta limitează calea de cuplare a supratensiunii în interiorul structurii. Utilizați un conductor de împământare cu impedanță scăzută – O bandă de cupru sau un fir de cupru de minimum 6 AWG (16 mm²) trebuie să lege direct corpul protector de magistrala de masă cu un singur punct. TIA-607-C recomandă o rezistență de legătură sub 0,1 ohm de la protector la electrodul de împământare. Evitați îndoirile ascuțite ale firului de împământare – Componentele de supratensiune de înaltă frecvență văd curbele ca inductanță. O cursă dreaptă, scurtă, de mai puțin de 1 metru (3 picioare) este ideală, conform instrucțiunilor de instalare Motorola R56. Conexiuni exterioare rezistente la intemperii – Folosiți bandă de silicon auto-fuzibilă și cizme de vreme rezistente la UV peste fiecare conector extern paratrăsnet coaxial pentru a preveni pătrunderea umezelii care poate degrada performanța. Verificați continuitatea după instalare – O măsurare a rezistenței DC de la conductorul exterior al conectorului de intrare la borna de împământare ar trebui să fie mai mică de 0,1 ohmi. Orice mai mare indică o legătură slabă. Greșeli frecvente care dezactivează protecția coaxială împotriva trăsnetului Chiar și un certificat paratrăsnet coaxial eșuează dacă infrastructura din jur ignoră principiile de bază de împământare. Cele mai frecvente erori observate în timpul auditurilor pe teren sunt enumerate mai jos. Oreală de sol plutitoare – Corpul protector este atașat la un catarg vopsit sau un suport izolat fără un fir de legătură dedicat, lăsând curentul de supratensiune fără cale către pământ. Terenuri înlănțuite – Cel paratrăsnet coaxial Firul de împământare este conectat în serie cu cablurile de împământare ale altor echipamente, introducând diferențe de potențial periculoase în timpul unei lovituri. Doar instalare în interior – Un protector plasat după 20 de metri de cablu de interior permite unei părți semnificative a energiei de supratensiune să se cupleze în echipament înainte de a ajunge la protector. Impedanță nepotrivită – A 50-ohmi paratrăsnet coaxial inserat într-o rețea de televiziune prin cablu de 75 ohmi creează reflexii care distorsionează semnalul și reduc eficacitatea de gestionare a supratensiunii datorită discontinuităților de impedanță. Înțelegerea modurilor de defecțiune coaxiale de protecție împotriva trăsnetului Fiecare paratrăsnet coaxial ajunge în cele din urmă la sfârșitul vieții după ce a absorbit mai multe valuri severe. Recunoașterea simptomelor evită deteriorarea mascată a radiourilor din aval. Într-un sistem bazat pe GDT paratrăsnet coaxial , impulsurile repetate de curent ridicat erodează distanța dintre electrozi, determinând ca tensiunea de întrerupere a curentului continuu să se deplaseze în afara specificațiilor. Un protector care a declanșat inițial la 230 V poate începe să conducă la 600 V, eliminând efectiv capacitatea de protecție. Testarea trimestrială cu un tester DC high-pot dezvăluie această deviere înainte de începerea sezonului de furtună. Un sfert de val paratrăsnet coaxial rareori se degradează electric, dar coroziunea la capacul de scurtcircuitare sau la joncțiunile conectorului poate crește pierderea de inserție cu 0,5 dB sau mai mult, consumând marginea conexiunii. Tehnicienii de teren ar trebui să înregistreze și să analizeze VSWR și citirile pierderilor de inserție anual pentru a programa înlocuirea înainte ca performanța să scadă sub pragurile acceptabile. Întrebări frecvente despre dispozitivele coaxiale de protecție împotriva trăsnetului Un paratrăsnet coaxial elimină necesitatea unui terminal de aer? Nu. A paratrăsnet coaxial mânere supratensiuni conduse și induse pe linia coaxială. Este necesar un paratrăsnet sau un sistem de captare a aerului separat pentru a intercepta loviturile directe asupra structurii, așa cum este definit în IEC 62305-3. Poate un paratrăsnet coaxial să servească mai multe benzi de frecvență? Un GDT de bandă largă paratrăsnet coaxial evaluat pentru 0,5-6000 MHz poate acoperi simultan benzile de telefonie mobilă, Wi-Fi și de siguranță publică, cu condiția ca puterea totală RF să rămână în limita maximă a protectorului și VSWR să rămână acceptabil în toate benzile. Care este durata de viață tipică a unui paratrăsnet coaxial? Un GDT paratrăsnet coaxial durează între 3 și 7 ani în regiunile cu fulgere moderate, în funcție de frecvența loviturilor. Protectoarele cu un sfert de undă prezintă o durată de viață mecanică care depășește 15 ani atunci când conectorii rămân etanșați. Un protector coaxial de trăsnet afectează întârzierea de propagare a semnalului? Întârzierea de propagare adăugată este neglijabilă. Un inline paratrăsnet coaxial adaugă de obicei mai puțin de 1 nanosecundă de întârziere, corespunzătoare unei lungimi fizice de doar câțiva centimetri, care este invizibilă în toate sistemele de comunicații vocale și bazate pe pachete. Interpretarea datelor de supratensiune din lumea reală pentru selecția protectorului coaxial Într-un studiu de teren din 2021, care acoperă 120 de locații de turnuri de telecomunicații din sud-estul Statelor Unite, site-urile echipate cu un paratrăsnet coaxial evaluat la 20 kA a raportat o reducere de 94% a defecțiunilor front-end RF legate de supratensiune în comparație cu site-urile neprotejate pe o fereastră de observare de 3 ani. Același set de date a arătat că adăugarea unui secundar paratrăsnet coaxial la stația de emisie-recepție de bază a redus și mai mult incidentele de daune reziduale cu un factor de 3,7. Aceste cifre sunt în concordanță cu principiile de protecție stratificată descrise în ITU‑T K.56, care susține o protecție coordonată la supratensiune la antenă, intrarea cablului și portul echipamentului. Analiza formelor de undă ale tensiunii de trecere capturate pe osciloscoapele digitale de mare viteză la aceste locuri a demonstrat că o legătură corectă paratrăsnet coaxial a fixat o undă combinată de 6 kV/3 kA la un vârf rezidual de 22 V la conectorul de ieșire, cu mult în limita de imunitate a unui amplificator tipic GaAs cu zgomot redus, evaluat pentru toleranță tranzitorie de 50 V. Ghid pas cu pas pentru testarea unui protector coaxial de trăsnet O verificare de întreținere de rutină confirmă faptul că paratrăsnet coaxial oferă încă protecția așteptată. Procedura de mai jos urmează practicile acceptate de industrie și poate fi efectuată cu echipamente obișnuite de testare RF. Inspecție vizuală – Căutați fisuri, urme de carbon sau pătrunderea apei pe corpul paratrăsnet coaxial . Test de avarie DC (doar GDT) – Folosind o sursă de înaltă tensiune cu curent limitat, accelerați încet tensiunea și înregistrați punctul de tragere. O abatere mai mare de ±20% de la valoarea nominală indică sfârșitul duratei de viață. Pierderea de inserție measurement – Cu un analizor de rețea vectorial calibrat, măturați banda de funcționare. Comparați cu măturarea originală din fabrică. O creștere de peste 0,3 dB necesită investigații suplimentare. Pierdere de returnare și verificare VSWR – Verificați că VSWR rămâne sub 1,2:1 în banda de acces. O creștere bruscă sugerează oxidarea conectorului sau o defecțiune mecanică internă. Măsurarea rezistenței legăturii la pământ – Folosiți un miliohmetru cu patru fire între borna de împământare protector și bara de masă principală. Țintă mai mică de 0,1 ohmi. Tendințe emergente în tehnologia Coaxial Lightning Protector Modern paratrăsnet coaxial proiectele încorporează din ce în ce mai mult circuite hibride în mai multe etape care împerechează o diodă de avalanșă de siliciu cu răspuns rapid cu un GDT de mare rezistență. Această combinație realizează o fixare sub nanosecunde, păstrând în același timp coloana vertebrală de manipulare a curentului de 20 kA a unui tub de gaz tradițional. Etapa de siliciu suprimă vârful inițial de creștere rapidă înainte ca GDT-ul să se ionizeze complet, reducând energia de trecere cu până la 60% în comparație cu un protector GDT cu o singură etapă, pe baza testelor de laborator documentate în procedurile Simpozionului IEEE EMC 2023. O altă tendință clară este integrarea monitorizării performanței RF. Cuplajele încorporate permit paratrăsnet coaxial pentru a raporta telemetria VSWR și pierderea de inserție printr-o interfață de management externă, permițând întreținerea predictivă fără vizite la fața locului. Acești protectori inteligenți sunt în curs de adoptare în infrastructura critică, cum ar fi rețelele de control al traficului aerian și serviciile de urgență, unde orice degradare trebuie detectată imediat. A face alegerea corectă: o listă de verificare practică Pentru a selecta a paratrăsnet coaxial care corespunde atât cerințelor RF, cât și nivelului de expunere a amplasamentului, utilizați următoarea listă de verificare extrasă din IEC 62305-4 și din experiența de inginerie de teren. Verificați că intervalul de frecvență acoperă cele mai joase și mai înalte frecvențe purtătoare cu o marjă de cel puțin 10%. Confirmați că tipul de conector se potrivește cu linia de alimentare (N, 7/16 DIN, SMA) și că paratrăsnet coaxial corpul susține montajul peretelui pentru împământare. Verificați valoarea nominală a curentului de supratensiune față de nivelul izokeraunic local. Locurile cu mai mult de 30 de zile de furtună pe an garantează o evaluare minimă de 20 kA. Dacă este prezentă curent continuu pe coaxial, selectați a paratrăsnet coaxial cu o cale de trecere DC nominalizată pentru tensiunea și curentul maxime ale sistemului de polarizare. Asigurați-vă că ratingul cu mai multe lovituri îndeplinește frecvența așteptată a fulgerelor; un protector evaluat pentru 500 de impulsuri la 20 kA oferă o fereastră de service de 10 ani în zonele cu activitate ridicată. Evaluați ratingul PIM (Intermodulare pasivă) dacă instalația face parte dintr-un site de antenă partajat. Un PIM scăzut paratrăsnet coaxial cu o interceptare de ordinul trei mai bună de -160 dBc previne interferența între purtători. Când un singur paratrăsnet coaxial nu poate îndeplini toate criteriile, o abordare stratificată care utilizează un protector GDT în bandă largă la antenă și un ștuț de precizie cu un sfert de undă la suportul pentru echipamente oferă adesea cea mai bună combinație de robustețe și calitate a semnalului. ...
Ghid de selecție a cablului coaxial: alegerea cablului, a conectorilor și a performanței RF
Știri din industrie
2026-08-21
Ghid de selecție a cablului coaxial: alegerea cablului, a conectorilor și a performanței RF
Un inginer RF mi-a spus odată că majoritatea defecțiunilor pe teren nu sunt defecțiuni ale componentelor; sunt eșecuri de selecție. Selectarea unui cablu coaxial începe cu trei decizii: impedanța caracteristică, dimensiunea cablului și familia de conectori. Obțineți aceste trei corect și restul designului are o cale de semnal previzibilă. Greșiți unul și veți depana reflecțiile intermitente timp de săptămâni. Un cablu coaxial și conectorul său sunt un singur ansamblu, nu două părți. O pereche potrivită menține impedanța continuă de la PCB la antenă sau portul instrumentului, în timp ce o combinație de neegalat creează reflexii, încălzire și semnale intermitente. De aceea, acest ghid tratează cablul și terminarea acestuia ca pe un singur proces de selecție. Ce este un cablu coaxial și de ce este importantă geometria Un cablu coaxial este un purtător de semnal cilindric format din patru straturi concentrice: conductor interior, distanțier dielectric, scut conductiv și manta de protecție; impedanța sa caracteristică este fixată de raportul dintre diametrul conductorului interior și diametrul ecranului. Schimbați acel raport sau schimbați dielectricul, iar impedanța se schimbă chiar dacă diametrul exterior rămâne același. Aceeași geometrie controlează, de asemenea, atenuarea și manevrarea puterii. Cablurile mai mari au, în general, pierderi mai mici și o capacitate de putere mai mare, dar costă mai mult, cântăresc mai mult și se îndoaie mai puțin ușor. Acest compromis este punctul de plecare al fiecărei selecții practice. Alegeți 50 ohmiiiiiiiiii pentru RF și 75 ohmiiiii pentru distribuția video Utilizați 50 ohmi ori de câte ori semnalul este RF, microunde sau telecomunicații și utilizați 75 ohmi pentru distribuție video, transmisie și televiziune prin cablu. Valoarea de 50 ohmi este un compromis practic între atenuarea scăzută și manevrarea puterii mai mari, în timp ce 75 ohmi reduce pierderea la frecvențele video și a devenit impedanța standard pentru infrastructura CATV. Amestecarea sistemelor de impedanță este posibilă pe lungimi foarte scurte, dar în mod normal costă pierderi de rentabilitate. Un cablu de 75 ohmi introdus într-un sistem de 50 ohmi creează o mică denivelare de impedanță la fiecare tranziție, care degradează VSWR și adaugă ondulație la banda de trecere. Sisteme coaxiale de 50 ohmi și 75 ohmi: aplicații și caracteristici tipice Impedanta Piata Cabluri tipice Familii de conectori 50 ohm RF/cuptor cu microunde, mobil, Wi-Fi, GPS, test RG-58, RG-174, RG-213, semirigid SMA, N, TNC, BNC, 7-16 75 ohm CCTV, cablu TV, difuzare video RG-59, RG-6, RG-11 F, BNC, RCA Parametri cheie ai cablului: pierdere, putere, ecranare și flexibilitate Comparați mai întâi patru parametri electrici: atenuare, manipulare a puterii, eficacitatea ecranării și stabilitatea impedanței; apoi adăugați flexibilitate mecanică și evaluare de mediu. Atenuarea crește odată cu frecvența, astfel încât un cablu selectat pentru 100 MHz poate deveni inutilizabil la 2,4 GHz. De exemplu, o rulare de 10 metri a RG-58 la 900 MHz poate pierde de ordinul 6 până la 7 dB, în timp ce RG-213 de aceeași lungime pierde aproximativ 2 până la 3 dB. Conductorul mai mare și dielectricul pur și simplu disipă mai puțină energie RF. RG-174 este mai subțire și mai cu pierderi decât RG-58, ceea ce îl face potrivit pentru conexiuni scurte, mai degrabă decât pentru curse lungi de alimentare. Cabluri reprezentative în stil RG; tendința de pierdere este relativă, nu o valoare fixă Cablu Impedanta Diametrul Flexibilitate Utilizare tipică Tendința pierderilor RG-58 50 ohm Aproximativ 5 mm Bun Cabluri de testare, jumperi RF scurti Moderat RG-174 50 ohm Aproximativ 2,5 mm Foarte bine Cablare modul intern, coada GPS Mai sus RG-213 50 ohm Aproximativ 10 mm Rigidă Alimentatoare stație de bază, putere mai mare Mai jos RG-6 75 ohm Aproximativ 7 mm Bun CATV, satelit, rulări video lungi Mai jos RG-59 75 ohm Aproximativ 6 mm Bun CCTV, link-uri video scurte Moderat RG-11 75 ohm Aproximativ 10 mm Rigidă Picături lungi de CATV Mai jos Selectarea conectorului: potriviți orificiul cablului, frecvența și mediul Conectorul este partea cea mai predispusă la defecțiuni a unui ansamblu coaxial RF, așa că selectați-l după impedanță, interval de frecvență, cuplaj mecanic și diametrul exact al cablului pentru care a fost proiectat să se potrivească; apoi verificați placarea, cuplul și etanșarea înainte de producție. Cele mai multe familii de conectori sunt disponibile în versiuni pentru cabluri flexibile și semirigide, iar o serie bună este evaluată mai mare decât frecvența reală de operare, deoarece rareori este o linie perfectă de 50 sau 75 ohmi. Înainte de a finaliza familia de conectori, verificați matricea completă de specificații cu ajutorul nostru Ghid de selecție a conectorului coaxial RF , care acoperă mai detaliat tipurile, specificațiile și sfaturile de selecție. Familii comune de conectori coaxiali și aplicațiile lor tipice Conector Impedanta Frecvența Cablu tipic Utilizați BNC 50/75 ohmi Până la 4 GHz RG-58, RG-59 Instrumente de testare, video TNC 50 ohm Până la 11 GHz RG-58, RG-213 Legături de exterior rezistente la vibrații N 50 ohm Până la 11 GHz RG-213, flexibil cu pierderi reduse, semirigid Antene exterioare, alimentatoare SMA 50 ohm Până la 18 GHz RG-58, RG-174, semirigid Porturi pentru module, echipamente de testare MCX / MMCX 50 ohm Până la 6 GHz Micro-coaxial Legături compacte PCB-antenă 7-16 DIN 50 ohm Până la 7,5 GHz Hranitoare cu diametru mare Stații de bază, putere mare Când cablul alimentează o antenă exterioară, Conectori coaxiali RF de tip N oferă o construcție rezistentă la intemperii și o performanță electrică stabilă în benzile celulare și Wi-Fi. Pentru module RF compacte și porturi de testare, Conectori coaxiali SMA RF rămâne interfața implicită până la 18 GHz. Și pentru transmițătoarele stației de bază, 7-16 conectori coaxiali DIN RF menține pierderile de inserție și intermodulația scăzute la niveluri mari de putere. Producător, fabrică de conectori coaxiali RF 7/16 (L29) cu ridicata Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. este un producător de conectori coaxiali RF din China 7/16 (L29) și factor de conectori coaxiali RF 7/16 (L29)... Vizualizare produs → Producător, fabrică de conectori coaxiali SMA RF cu ridicata Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. este producător de conectori coaxiali SMA RF din China și fabrica de conectori coaxiali SMA RF, oferim... Vizualizare produs → Comerț cu ridicata N RF Coaxial Connectors Producător, fabrică Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. este producător din China N RF Coaxial Connectors și fabrica de N RF Coaxial Connectors, oferind w... Vizualizare produs → Ecranarea și alegerea dielectrică afectează imunitatea și stabilitatea la zgomot Ecranarea determină cât de mult zgomot extern ajunge la conductorul interior și cât de mult semnal se scurge; în medii aglomerate sau căi de date de mare viteză, utilizați construcții cu ecran dublu sau cu folie plus împletitură în loc de o singură împletitură. Un strat de folie blochează zgomotul de înaltă frecvență, în timp ce un strat împletit oferă rezistență mecanică și împământare cu rezistență scăzută. Dielectricul este la fel de important: polietilena solidă este economică, dar cu pierderi la frecvențele microundelor, în timp ce dielectricii din spumă sau PTFE reduc atenuarea la un cost mai mare. Dielectricul din spumă este mai ușor și mai flexibil, dar mai sensibil la strivire și umiditate, așa că rezervați-l pentru rulări în interior și alegeți dielectricul solid pentru trasee în aer liber sau cu vibrații mari. Rezumatul selecției bazate pe aplicații Cea mai rapidă modalitate de a selecta un cablu este să porniți de la mediul de instalare și să lăsați cerințele RF să restrângă familia de cabluri și conectori: rulajele lungi în exterior acordă prioritate atenuării și etanșării la intemperii, cablarea la nivel de modul prioritizează dimensiunea și flexibilitatea, iar setările de testare acordă prioritate impedanței repetabile și cuplului stabil al conectorului. Alimentator al stației de bază Utilizați conectori 7-16 DIN sau N cu un cablu spumă-dielectric cu pierderi reduse; verifica performanța intermodulației. Testare și măsurare Folosiți conectori SMA cu cablu semi-rigid și verificați stabilitatea VSWR la îndoire și cuplu repetate. IoT și dispozitive portabile Utilizați MMCX sau MCX cu micro-coaxial pentru a economisi spațiu pe placă și pentru a permite o coadă de antenă ușoară și flexibilă. CCTV și video Utilizați RG-59 sau RG-6 cu conectori BNC, menținând sistemul la 75 ohmi pentru a evita artefactele vizibile ale semnalului. Alimentare antenă exterioară Utilizați conectori N cu un cablu flexibil dublu ecranat și o îmbinare rezistentă la intemperii la antenă. Interconectare placă pentru microunde Utilizați conectori SMP sau de 2,92 mm cu cablu semirigid pentru a controla performanța peste 10 GHz. Considerații practice de achiziție pentru producție Pentru comenzile de volum, verificați toleranțele mecanice, calitatea placajului și consistența impedanței de la lot la lot, mai degrabă decât să vă bazați doar pe fișa de date; un conector care funcționează pe un banc prototip poate eșua pe teren dacă diametrul conductorului central al cablului se află la marginea gamei de sertizare a conectorului. Adresați-vă furnizorului pentru verificări ale dimensiunilor de împerechere, forța de reținere a cablului și documentația de mediu. Un producător de conectori RF dedicat, cu un catalog larg, vă poate reduce, de asemenea, numărul de furnizori, mai ales atunci când interconexiunile devin complexe. Un set mic, clar identificat de adaptoare RF intertip acoperă tranzițiile neobișnuite în timpul deschiderii și testării, astfel încât nu trebuie să recablați o configurație de lucru pentru o singură măsurătoare. Întrebări frecvente privind selecția cablului coaxial Pot folosi un cablu de 75 ohmi într-un sistem de 50 ohmi? Jumperele scurte temporare funcționează, dar nepotrivirea adaugă pierderi de rentabilitate și poate crea ondulație în sistemele cu lățime de bandă redusă. Evitați această combinație pentru producție sau pentru orice legătură care necesită VSWR stabil. Care este diferența dintre RG-6 și RG-59? RG-6 are un conductor mai mare și o atenuare mai mică, ceea ce îl face o alegere mai bună pentru satelit, cabluri lungi și video de înaltă frecvență; RG-59 este mai subțire, mai ieftin și încă adecvat pentru legături CCTV scurte. Care conector este cel mai bun pentru utilizare în aer liber? Conectorii de tip N sunt standardul obișnuit pentru exterior pentru RF datorită construcției lor etanșe și a performanței stabile; TNC este, de asemenea, potrivit atunci când vibrația este o problemă. Confirmați că conectorul specific are o versiune IP-rated sau rezistentă la intemperii. Cum potrivesc un conector cu cablul meu? Verificați fișa de date a conectorului pentru diametrul cablului și diametrul exterior dielectric acceptat, nu doar numele seriei, cum ar fi SMA sau N. Cablul și conectorul trebuie să aibă aceeași impedanță, iar conectorul trebuie să se potrivească dimensiunii mantalei exterioare a cablului. Lungimea cablului afectează impedanța? Nu. Impedanța este o proprietate per unitate a construcției cablului. Lungimea afectează atenuarea totală, fază și rezistența DC, dar nu modifică impedanța caracteristică nominală. Lista de verificare a selecției finale Înainte de a aproba un eșantion pentru producție, parcurgeți aceste verificări: Confirmați că impedanța sistemului este de 50 sau 75 ohmi și cablul se potrivește. Verificați atenuarea și manipularea puterii la cea mai mare frecvență de operare. Potriviți seria de conectori la diametrul cablului și domeniul de frecvență. Selectați ecranarea pentru mediul de zgomot și verificați din nou cerințele privind scurgerile. Luați în considerare materialul jachetei, gradul de temperatură și raza de îndoire pentru instalări în aer liber sau îndoite. Validați cuplul conectorului, sculele de sertizare și consistența de la lot la lot cu cablul real. Un cablu coaxial este rareori cea mai scumpă parte a unui sistem RF, dar este una dintre cele mai comune surse de reluare pe teren. Alegerea cu atenție a impedanței, a clasei de cablu și a familiei de conectori la prima trecere economisește timp de testare, reluare a ansamblului și eșecuri ale testului final. article{font-family:Georgia,'Times New Roman',serif;font-size:17px;line-height:1.85;color:#1f242b;padding:0 20px;margin:0 auto;}.article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:20px;font-size:15px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;background:#f4f6f8;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.card-grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(240px,1fr));gap:16px;margin:20px 0;}.card{background:#f8fafc;border:1px solid #e2e8f0;border-radius:8px;padding:16px;}.article-section a{color:#0077cc;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Specificații cablu coaxial: impedanță, pierdere, putere și potrivire conector
Știri din industrie
2026-11-03
Specificații cablu coaxial: impedanță, pierdere, putere și potrivire conector
Un cablu de 50 Ω prevăzut cu un conector de 75 Ω va trece un test de continuitate, va arăta perfect asamblat și va ruina în continuare bugetul conexiunii. De aceea, specificațiile cablului coaxial merită mai multă atenție decât culoarea mantalei: numerele descriu comportamentul pe care un multimetru nu îl poate vedea. Specificațiile cablului coaxial sunt parametrii electrici și mecanici care definesc modul în care un cablu se comportă la o anumită frecvență. Din punct de vedere electric, aceasta înseamnă impedanța caracteristică, atenuare, factor de viteză, capacitate, putere nominală și tensiune maximă. Din punct de vedere mecanic, înseamnă dimensiunile conductorului și dielectricul, diametrul exterior, raza minimă de îndoire, geometria interfeței conectorului și limitele de temperatură. Răspunsul scurt: potriviți mai întâi impedanța, citiți atenuarea la frecvența pe care o veți folosi efectiv, apoi confirmați limitele mecanice și ale interfeței. Orice altceva – capacitate, factor de viteză, rating jacket – este o rafinare care contează doar odată ce cele trei verificări trec. Specificațiile electrice care decid dacă o legătură funcționează Patru numere poartă cea mai mare parte a deciziei: impedanța, atenuarea, factorul de viteză și puterea nominală. Restul fișei de date le acceptă. Specificațiile cablului coaxial de bază, ceea ce controlează fiecare și greșeala pe care o provoacă de obicei. Caietul de sarcini Expresie tipică Ceea ce controlează Greșeală comună impedanta caracteristica 50 Ω sau 75 Ω, adesea ±2 Ω Reflecție, VSWR, pierdere de întoarcere Amestecarea părților de 50 Ω și 75 Ω la o îmbinare Atenuare dB la 100 m la o frecvență stabilită Acoperire, nivel primit, raport semnal-zgomot Citând cifra la frecvența greșită Factorul de viteză Aproximativ 0,66 până la 0,88 Lungimea electrică, fază, potrivire întârziere Tratând lungimea mecanică ca lungime electrică Capacitate Aproximativ 50 până la 100 pF/m Stabilitatea impedanței, timpul de creștere Ignorându-l pe curse lungi cu margini rapide Putere nominală Wați, la o frecvență și o temperatură stabilite Marja termică, încălzire conductor Folosind ratingul de joasă frecvență la UHF Tensiune maximă Vârf de volți Defalcare dielectrică, supraviețuire la supraviețuire Ignorarea reducerii pentru altitudine sau temperatură Raza de curbare Un multiplu al diametrului exterior Supraviețuire mecanică, impedanță locală Rutare prea strânsă în spatele unui panou Atenuarea este numărul cel mai des citit greșit. Este o funcție de frecvență, nu o singură cifră, și urcă aproximativ cu rădăcina pătrată a frecvenței pentru o anumită construcție. Un cablu cotat la 10 dB la 100 m la 100 MHz va avea de câteva ori mai pierderi la 2,4 GHz. Dacă o fișă de date listează o cifră de pierdere fără o frecvență, tratați-o ca date de marketing și nu ca date de inginerie. Factorul de viteză leagă lumea fizică și cea electrică. La 0,66, un semnal se deplasează cu 66% din viteza luminii, așa că un metru de cablu se comportă electric ca la aproximativ 1,5 m. Acest lucru contează pentru rulajele potrivite pe fază, bugetele de întârziere și orice pereche de ansambluri care trebuie să ajungă în pas. Impedanța, interfețele conectorilor și toleranța care contează de fapt Impedanța este o proprietate a întregii linii, nu o etichetă pe un conector și trebuie să rămână constantă față de dielectricul cablului prin planul de împerechere. Un cablu de 50 Ω unit printr-un conector a cărui geometrie internă aparține unei familii de 75 Ω creează o reflexie în cel mai rău loc posibil - îmbinarea. 50 Ω față de 75 Ω în practică Părțile de 50 Ω domină radiourile, bancurile de testare, antene și sistemele de antene distribuite; Părțile de 75 Ω domină videoclipurile și difuzarea. Familiile sunt suficient de asemănătoare din punct de vedere mecanic pentru a se împerechea în unele combinații și suficient de diferite din punct de vedere electric pentru a strica meciul. Toleranța contează și: un cablu nominal de 50 Ω specificat la ±2 Ω este un produs diferit de cel citat, fără nicio toleranță. Pierderea de returnare și VSWR descriu aceeași nepotrivire din unghiuri diferite. Pentru estimări rapide de câmp: VSWR 1.2 este de aproximativ 20,8 dB pierdere de întoarcere, 1,5 este de aproximativ 14 dB și 2,0 este de aproximativ 9,5 dB. O pierdere de inserție suplimentară de 0,1 dB per pereche de împerechere este în mod normal acceptabilă; un VSWR de 1,5 la 3 GHz adesea nu este. Geometria interfeței este standardizată - MIL-STD-348 și IEC 61169 definesc dimensiunile de împerechere pentru serii precum SMA, N, BNC, TNC, 7/16 și 4.1/9.5 - dar atașarea cablului, placarea și materialele dielectrice nu sunt. Aici diverg doi furnizori care oferă „același” conector. Răsfoind Seria de conectori coaxiali RF după interfață și după tipul de cablu (flexibil, semirigid, lansare PCB sau microstrip) este de obicei mai rapid decât pornind de la un număr de piesă complet. Conectori coaxiali RF de tip N pentru cablu flexibil Conectori de tip N pentru cablu flexibil cu terminație de sertizare, clemă sau lipire; util acolo unde opțiunile de atașare a cablului și placare disting părțile similare. Vizualizare produs → Specificații mecanice și limite de instalare Limitele mecanice sunt cele care eșuează luni mai târziu, așa că tratați-le ca intrări de proiectare, mai degrabă decât note de instalare. Raza de curbare — o îndoire strânsă deformează dielectricul, schimbă impedanța locală și poate crește permanent atenuarea. Cicluri de împerechere — interfețele de precizie, cum ar fi 2,92 mm, sunt evaluate pentru mult mai puține cicluri decât un BNC; un cablu de laborator folosit ca cablu de corecție zilnic se va uza. Cuplu — îmbinările SMA sub cuplu produc contact intermitent, cele suprastrânse deteriorează dielectricul. Temperatura și jacheta — traseele exterioare și plenum au nevoie de o evaluare a mantalei, iar raza de acțiune a conectorului poate fi mai îngustă decât cea a cablului. Dimensiuni — toleranțele conductorului central, dielectricului și diametrului exterior explică majoritatea plângerilor „aceeași dimensiune, nu se potrivește”. Citirea unei fișe de date fără a fi indus în eroare O specificație este utilizabilă numai atunci când precizează frecvența, temperatura și dacă valoarea este tipică, maximă sau garantată. Orice mai puțin aparține unui e-mail, nu unui fișier de design. Tipic versus garantat: „tipic” este o medie a populației, în timp ce un maxim garantat este ceea ce are nevoie un buget de legătură. Baza de lungime: dB/100 m și dB/100 ft diferă cu un factor de aproximativ 3,28, iar amestecarea lor exagerează marja. Condiții de testare: o probă scurtă măsurată cu conectori de laborator nu se va potrivi cu un ansamblu terminat cu un fiting de perete. Frecvența de înregistrare: o cifră la 1 GHz spune puțin despre comportamentul la 5,8 GHz. Pierdere de asamblare: adăugați perechi de conectori, adaptoare și orice protecție înainte de a compara două tipuri de cabluri. Conectori, adaptoare și protecție la supratensiune potrivite Fiecare element dintre radio și antenă adaugă pierderi și o nepotrivire, așa că protejarea marjei înseamnă de obicei îndepărtarea pieselor, mai degrabă decât modernizarea cablului. Adaptoarele sunt costul ascuns. Un adaptor intertip adaugă de obicei 0,1 până la 0,3 dB plus un alt plan de împerechere, iar un lanț de trei poate costa mai mult decât diferența dintre două tipuri de cablu. Dacă un design necesită conversie N-la-SMA la un panou, un adaptor de la peretele etanș bate doi în aer liber, iar un adaptor de tip interior este de obicei preferabil unui stivă. Adaptor coaxial RF inter-tip N la SMA Adaptor N-la-SMA de 50Ω în patru combinații de gen, care acceptă testarea, instalarea și integrarea sistemului între liniile de alimentare N și componentele portului SMA. Vizualizare produs → Protecția la supratensiune se află în același lanț și merită aceeași analiză: pierderi de inserție pe banda de lucru, o tensiune de fixare definită și o valoare nominală la supratensiune peste energia la care te așteptai. Un protector care costă 0,5 dB, dar împiedică înlocuirea front-end este o afacere bună; unul specificat fără un domeniu de frecvență nu este. The gamă coaxială de protecție împotriva trăsnetului este organizat după interfață tocmai din acest motiv - protectorul trebuie să se potrivească cu seria de conectori, nu doar cu impedanța. Producător de protecție coaxială de trăsnet de tip N Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd., un producător de prim rang din China N-Type Coaxial Lightning Protector și N-Type Coaxial Lightning Protector Factory, a fost fondat... Vizualizare produs → Întrebări frecvente Care este cea mai importantă specificație pentru cablu coaxial? Impedanță, deoarece o nepotrivire nu poate fi corectată în aval. Odată ce impedanța este corectă, atenuarea la frecvența de operare devine numărul decisiv. Lungimea cablului modifică specificațiile? Schimbă totalurile, nu cifrele pe unitate. Scala de pierdere și întârziere cu lungimea; impedanța, factorul de viteză și capacitatea pe metru nu. O rulare de 30 m la 2,4 GHz în cablu subțire poate pierde cu mult peste 20 dB, așa că lungimea aparține primului calcul. Pot folosi un cablu de 75 Ω cu un conector de 50 Ω? Se va asambla, iar cursele scurte de joasă frecvență pot funcționa chiar. La frecvențe mai mari, treapta de impedanță la articulație produce o reflexie care apare ca pierdere slabă de întoarcere, distorsiune de model sau erori intermitente. Folosiți familia potrivită sau acceptați pedeapsa cu bună știință. Ce cifră de atenuare aparține unui buget de legătură? Cel mai rău caz la cea mai mare frecvență de interes, pentru lungimea declarată, plus pierderi de conector și adaptor. Adăugarea unei marje de 10 până la 20% pentru variația de temperatură și instalare este o practică normală. Cum confirm că un conector se potrivește cu un cablu? Potriviți trei dimensiuni - conductor central, diametru dielectric și diametru exterior - plus tipul de cablu. Seria de interfețe nu este niciodată suficientă: un SMA pentru cablu flexibil și un SMA pentru cablu semirigid au o față de îmbinare, nu un corp. O scurtă listă de verificare înainte de a comanda Cele mai multe erori ale specificațiilor provin de la un detaliu care nu a fost niciodată notat, așa că introduceți aceste cinci articole în cererea de cumpărare. Impedanta cu toleranta ei, declarata explicit pentru familia aleasa. Atenuare ca maxim garantat la frecvența de operare, cu baza lungimii precizată. Raza de îndoire și limitele cuplului verificate în raport cu traseul real și cu sculele reale. Seria interfeței, tipul cablului și placarea confirmate pe baza unui desen de asamblare, nu a unei fotografii. Pierderea inserției protectorului și tensiunea de strângere, dacă un protector face parte din rulare. Niciuna dintre aceste verificări nu durează mult. Cele care sunt omise sunt cele care reapar mai târziu ca un link care funcționează din punct de vedere tehnic, dar nu poate fi de încredere. .article-section{line-height:1.8;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;line-height:1.8;color:#1f242b;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Poate un conector SMA să transmită un semnal de ceas? Limite practice și cazuri de utilizare
Știri din industrie
2026-10-29
Poate un conector SMA să transmită un semnal de ceas? Limite practice și cazuri de utilizare
Da, un conector SMA poate transmite un semnal de ceas și este una dintre cele mai comune moduri de a muta un ceas între plăci, instrumente și panouri de rack. Conectorul în sine este rareori cel care limitează rezultatul. Ceea ce îl limitează este mediul de 50 de ohmi din jurul acestuia: lansarea PCB-ului, geometria urmei, cablul, calea de întoarcere și rata de margine a driverului. Folosită într-o cale de impedanță controlată, o interfață SMA standard de 50 ohmi trece curat de marginile ceasului de la câțiva megaherți până la aproximativ 18 GHz de lățime de bandă utilizabilă. Aruncat pe o urmă aleatorie, cu un stub lung neterminat și o sursă nepotrivită, același conector va afișa sunete, depășiri și fluctuații, indiferent cât de bine este realizat. Ce face de fapt un conector SMA unui semnal de ceas Un conector SMA este o tranziție transparentă de 50 ohmi atunci când este utilizat corect și ceva apropiat de o antenă mică când nu este. Nu este un filtru, un buffer sau un driver și nu regenerează o margine. Sarcina sa este de a transporta semnalul de la un cablu coaxial într-o placă sau invers, menținând în același timp impedanța constantă și curentul de retur aproape de semnal. Trei condiții trebuie să fie îndeplinite în același timp: Impedanță constantă de 50 ohmi de la sursă la sarcină. SMA este o interfață de 50 ohmi. O cale video de 75 ohmi, o pereche diferențială de 100 ohmi sau o ieșire CMOS fără rezistență în serie, toate reflectă la lansare. Lățime de bandă care acoperă armonicile, nu doar fundamentale. Un ceas de 100 MHz cu o margine de 1 ns transportă energie semnificativă cu mult peste 1 GHz. O lansare curată mecanic, fără ciot. Tampoanele supradimensionate, un cilindru neutilizat sau un conector care se află la capătul unui pin lung adaugă inductanță și capacitate care apar ca sunete. Frecvența ceasului nu este aceeași cu lățimea de bandă Numărul care decide dacă o legătură SMA funcționează este lățimea de bandă cerută de margine, nu frecvența de ceas imprimată pe foaia de date. O estimare de ordinul întâi este lățimea de bandă = 0,35 împărțit la timpul de creștere de 10-90%. Un ceas de 100 MHz cu o margine de 1 ns are nevoie de aproximativ 350 MHz de lățime de bandă analogică; un ceas de 2,5 GHz cu o margine de 80 ps are nevoie de aproximativ 4,4 GHz. Lățimea de bandă necesară estimată la 0,35 împărțit la timpul de creștere. Adecvarea presupune o lansare controlată de 50 ohmi și o sursă potrivită. Frecvența ceasului Timp de creștere a marginii Lățime de bandă necesară Adecvarea SMA 10 MHz 5 ns Aproximativ 70 MHz Confortabil cu orice SMA standard 100 MHz 1 ns Aproximativ 350 MHz Confortabil 500 MHz 300 ps Aproximativ 1,2 GHz Bun 1 GHz 150 ps Aproximativ 2,3 GHz Bun with a clean launch 2,5 GHz 80 ps Aproximativ 4,4 GHz Funcționabilă, calitatea aspectului decide 10 GHz 25 ps Aproximativ 14 GHz Numai grad de precizie Sub aproximativ 18 GHz, conectorul contribuie foarte puțin la bugetul respectiv. Deasupra acestuia, interfețele de precizie precum 2,92 mm și 2,4 mm preiau controlul, iar SMA standard nu mai este piesa potrivită pentru lucrare. Ce oferă electric o interfață SMA standard SMA standard este o interfață coaxială de 50 ohmi, filetată, de semiprecizie, iar cifrele sale de bază sunt mai mult decât adecvate pentru funcționarea obișnuită a ceasului. Cifrele care merită cunoscute sunt următoarele: Impedanță: 50 ohmi nominală, menținută constantă prin perechea cuplată. Lățime de bandă utilizabilă: DC până la 18 GHz pentru grade standard, cu niveluri de precizie care ating 26,5 GHz și mai mult. VSWR: de obicei 1,15 până la 1,35 pe bandă, aproximativ -23 până la -17 dB pierdere de întoarcere. Cuplaj: filet 1/4-36 UNS, estimat de obicei pentru aproximativ 500 de cicluri de împerechere. Construcție: dielectric PTFE, contact central placat cu aur, corp din inox sau alamă. Acolo unde SMA pierde teren este densitatea și împerecherea oarbă, nu performanța electrică. Caracteristici tipice relevante pentru ceas în funcție de interfață. Valorile sunt orientative; confirmați cu fișa tehnică specifică înainte de a se angaja. Interfață Cuplaj Lățimea de bandă utilizabilă Utilizare tipică a ceasului SMA Filet 18 GHz Bancă, marginea scării, panouri de rack RP-SMA Filet 18 GHz Echipament wireless, nu rutare generală a ceasului SMB Snap-on 4 GHz Panouri dense unde spațiul bate lățimea de bandă SMP Prietene orb 40 GHz Legături de ceas de la bord la bord 2,92 mm Filet 40 GHz Ceasuri peste 18 GHz Gâtul este de obicei lansarea, nu conectorul Majoritatea problemelor de ceas atribuite unei interfețe SMA sunt de fapt cauzate de trecerea de la linia coaxială la PCB. Trei defecțiuni apar din nou și din nou pe liniile de ceas: o urmă de semnal care se coboară sub conector și apoi se lărgește din nou, creând o denivelare locală de impedanță; căi de împământare plasate prea departe de pinul de semnal, forțând curentul de retur să circule în jur; și un știft central al gaurii traversante stânga care se extinde sub placă, acționând ca un cioț scurt care rezonează la câțiva gigaherți. O lansare bună menține revenirea la sol la o fracțiune de milimetru din pinul semnalului, folosește un plan de masă direct sub pad și prezintă o amprentă consistentă de 50 ohmi de la urmă în conector. Conectori coaxiali RF cu montare pe PCB SMA Conectori SMA cu orificiu traversant și SMT pentru configurații PCB, care acceptă asamblare automată, ambalare cu bandă și bobină și lansări RF fiabile de până la 12,4 GHz. Vizualizare produs → Alegerea cablului schimbă răspunsul Un ceas alimentat printr-un metru de cablu coaxial generic este o problemă diferită de un ceas alimentat printr-un cablu coaxial semirigid de 150 mm. Pierderea cablului crește odată cu frecvența, astfel încât un ansamblu care trece de un ceas de 10 MHz fără degradare vizibilă poate rotunji vizibil marginile unui ceas de 2,5 GHz. Cablul flexibil este convenabil, dar pierderea și deviația de fază la îndoire sunt mai mari. Cablul semirigid și semi-flexibil își păstrează geometria, astfel încât impedanța rămâne mai aproape de nominală de-a lungul cursei și faza rămâne repetabilă - motiv pentru care semirigidul rămâne standard în distribuția ceasului instrument la instrument și în configurațiile de testare critice pentru fază. RP-SMA și alte variante: aceleași elemente electrice, mecanice diferite SMA cu polaritate inversă poartă aceeași impedanță de 50 ohmi și aceeași lățime de bandă aproximativă ca SMA standard; se schimbă doar genul contactului din centru. O mufă RP-SMA are un pin tată, iar o mufă RP-SMA are o priză mamă, ceea ce împiedică împerecherea cu SMA standard. Acesta este punctul în hardware-ul wireless pentru consumatori și este o pacoste într-o cale de ceas în care ambele familii ajung inevitabil în același rack. Dacă un design folosește deja panouri RP-SMA, păstrați ceasul pe o cale SMA standard separată sau convertiți în mod deliberat cu un adaptor de tip interior, în loc să forțați o conexiune. Adaptoare RF SMA de tip masculin la femela Adaptoare compacte de conversie de gen din seria SMA care acceptă până la 18 GHz, blocare filetate și compatibilitate cu instrumente de testare SMA, module RF, antene și platforme de dezvoltare. Vizualizare produs → Când SMA este răspunsul greșit pentru un ceas SMA este alegerea greșită în trei situații. Ceasuri diferentiale. SMA este cu un singur capăt. Ceasurile LVDS sau LVPECL aparțin unei perechi diferențiale potrivite; conversia la mijlocul rulării cu un singur capăt aruncă respingerea în modul comun. Placă la bord în interiorul unui șasiu etanș. Interfețele Blind-mate, cum ar fi SMP, există exact pentru asta. SMA are nevoie de acces pentru o cheie dinamometrică. Densitate foarte mare. Snap-on 1.0/2.3, MCX sau MMCX economisește spațiu pe panou atunci când ceasul rămâne sub câțiva gigaherți. Lista de verificare practică înainte de a vă angaja Execută aceste șase verificări înainte ca aspectul să fie lansat; fiecare se mapează la un mod de defecțiune care este costisitor de remediat mai târziu. Confirmați că șoferul poate conduce la 50 ohmi. Multe ieșiri de ceas CMOS au nevoie de un rezistor în serie, adesea de 22 până la 33 ohmi, plasat aproape de pin. Calculați lățimea de bandă din rata de margine reală, nu din frecvența ceasului. Păstrați urma la 50 ohmi de la pinul driverului la pinul conectorului, fără modificări de lățime. Plasați conductele de masă la aproximativ 1 mm de pinul de semnal și legați-le de același plan de referință. Tăiați știftul central sau specificați un conector potrivit cu grosimea plăcii. Verificați pe o lunetă printr-o conexiune coaxială potrivită și verificați depășirea, sunetul și fluctuația, mai degrabă decât amplitudinea singură. Întrebări frecvente Pot conecta ieșirea de ceas a unui generator de funcții direct la o intrare SMA? Da, cu condiția ca ambele capete să fie de 50 ohmi. Majoritatea generatoarelor au o ieșire de 50 de ohmi și se așteaptă la o sarcină de 50 de ohmi, așa că verificați setarea amplitudinii: o sarcină de 50 de ohmi înjumătățește oscilația unei ieșiri neterminate. Un conector SMA adaugă fluctuații la un ceas? O pereche SMA împerecheată corespunzător cu impedanță potrivită contribuie foarte puțin. Jitter-ul la o intrare de ceas provine de obicei din driver, referință sau reflexii la o lansare nepotrivită. Cât de departe pot rula un ceas prin cablu SMA? Distanța este limitată de pierderea cablului, nu de conector. La 100 MHz, câțiva metri de coaxial cu pierderi reduse este realist; la 2,5 GHz, mențineți rularea scurtă sau scrieți un buget de pierdere explicit. Este acceptabil un conector de 75 ohmi pentru un ceas? Nu. O interfață de 75 ohmi împotriva unei surse de 50 ohmi produce o reflexie previzibilă. Rămâneți 50 ohmi cap la cap sau convertiți impedanța în mod deliberat cu o rețea potrivită. Alegerea piesei SMA potrivite pentru o cale de ceas Conectorul este o mică parte a răspunsului și ar trebui specificat ca unul. Începeți cu cerințele mecanice — tipul cablului, stilul de montare, grosimea plăcii — apoi confirmați familia de interfețe și gradul de frecvență. Dacă aceste compromisuri au nevoie de mai multe detalii, o mai amplă ghid de selecție pentru conectorii coaxiali RF compară familiile de interfețe una lângă alta. Aprovizionarea întregului lanț de la unul singur Furnizor de conectori coaxiali RF — conector, adaptor și ansamblu de cabluri — păstrează, de asemenea, povestea impedanței consistentă de la panou până la placă. Pentru cea mai mare parte a distribuției de ceas între câțiva megaherți și câțiva gigaherți, o interfață SMA standard de 50 ohmi cu o lansare PCB curată oferă exact ceea ce are nevoie aplicația. Când rata de vârf depășește 18 GHz de lățime de bandă, răspunsul se schimbă, dar se schimbă din cauza gradului interfeței și a calității lansării, nu pentru că SMA a încetat să funcționeze. .article-section table{display: table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display: table-header-group!important;}.article-section tbody{display: table-row-group!important;}.article-section tr{display: table-row!important;}.article-section th{display: table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;text-align:left;}.article-section td{display: table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Dimensiunile conectorului BNC explicate: dimensiuni, 50Ω vs 75Ω și tipuri de cabluri
Știri din industrie
2026-09-28
Dimensiunile conectorului BNC explicate: dimensiuni, 50Ω vs 75Ω și tipuri de cabluri
Conectorii BNC nu sunt componente unice pentru toate. „Dimensiunea” practică a unui conector BNC este definită de două caracteristici separate: interfața de împerechere și conductorul central. Fiecare BNC standard are același diametru al carcasei baionetă - aproximativ 14,5 mm pe mufă - astfel încât orice mufă BNC va face clic pe orice mufă BNC. Ceea ce diferă cu adevărat este pinul central: un BNC de 50 ohmiiii folosește un pin mai gros de aproximativ 1,3 mm, în timp ce un BNC de 75 ohmiii folosește un pin mai subțire de aproximativ 1,0 mm. De aceea, un cablu BNC de 75 ohmi se va potrivi în continuare într-un port de instrument de 50 ohmi. De asemenea, va degrada măsurarea: nepotrivirea impedanței creează reflexii la joncțiune, crescând VSWR și atenuând semnalul. Prin urmare, dimensiunea nu este doar o dimensiune mecanică, ci este una electrică. Acest articol explică dimensiunile interfeței, variantele de impedanță, dimensiunile cablurilor compatibile și pașii practici pentru alegerea BNC-ului corect pentru proiectul dvs. Pentru o introducere mai amplă a interfețelor coaxiale, consultați Ghid conector coaxial RF . Dimensiunile interfeței conectorului BNC: ce înseamnă cu adevărat „dimensiunea”. Termenul „dimensiune” se poate referi la trei dimensiuni diferite ale unui conector BNC, iar confuzia lor cauzează majoritatea erorilor de selecție. Dimensiunea interfeței de împerechere — carcasa exterioară și geometria de cuplare, care sunt standardizate și identice pentru toți conectorii BNC conformi. Dimensiunea pinului central —diametrul pinului tată, care se modifică cu impedanța nominală (50 ohmi vs 75 ohmi). Dimensiunea intrării cablului —diametrul cilindrului din spate și domeniul de prindere, care trebuie să se potrivească cu dielectricul și mantaua exterioară a cablului coaxial. Pentru interfața de împerechere în sine, valorile cheie sunt diametrul exterior al carcasei mufei de aproximativ 14,5 mm (0,570 inchi), diametrul carcasei mufei de aproximativ 11,1 mm (0,436 inchi) și încuietoarea baionetă cu 1/4 de tură care ține cele două jumătăți împreună. Ambele versiuni de 50 ohmi și 75 de ohmi împărtășesc această geometrie a carcasei, tocmai de aceea cele două sunt interschimbabile mecanic, deși sunt diferite din punct de vedere electric. Diferențele cheie între conectorii BNC de 50 ohmi și 75 ohmi Parametru BNC de 50 ohmi BNC de 75 ohmi Diametrul știftului central (mascul) Aprox. 1,3 mm (0,051 inchi) Aprox. 1,0 mm (0,039 inchi) Poziția dielectrică Îngroșat în spatele feței de împerechere Aproape la culoare cu fața de împerechere Gama de frecvență tipică Până la 4 GHz Până la 1–2 GHz, în funcție de design Aplicații primare Instrumente de testare, transmisie RF, echipamente wireless CCTV, transmisie video, legături video la stația de bază Rezultatul amestecării cu un sistem greșit Nepotrivire de impedanță, semnal reflectat, VSWR mai mare La fel ca la stânga, plus uzură de contact mai rapidă în cazurile severe Dimensiunile cablurilor compatibile cu conectorii BNC Conectorii BNC sunt specificați de cablul pe care îl termină, nu numai de numele BNC. Butoiul din spate trebuie să prindă diametrul corect al cablului, altfel îmbinarea se va slăbi la vibrații și tensiune. Cabluri coaxiale comune utilizate cu conectorii BNC și diametrele exterioare tipice ale acestora Tip cablu Impedanta Diametrul exterior Utilizare tipică BNC RG-58 50 ohm Aprox. 5,0 mm Cabluri de testare, GPS, jumperi scurte RG-174 50 ohm Aprox. 2,5 mm Juperii interioare compacte, pigtails RG-213 50 ohm Aprox. 10,3 mm Linii de alimentare radio de mare putere RG-59 75 ohm Aprox. 6,2 mm CCTV analogic, legături video vechi RG-6 75 ohm Aprox. 6,9 mm Video digital, bandă largă, satelit IF Când comandați un BNC pentru un anumit cablu, confirmați că producătorul listează o gamă de cleme potrivită. Un conector destinat RG-58 nu se va etanșa corect pe RG-6, iar jocul mecanic rezultat poate deteriora încet pinul central. Dacă trebuie să treceți de la o dimensiune de cablu la alta, un adaptor de tip cilindru în linie nu este soluția corectă - potriviți mai întâi conectorul cu cablul. Stiluri de corp BNC: montare cablu, panou și PCB Conectorii BNC sunt disponibili în mai multe stiluri de caroserie mecanică, iar stilul de montare trebuie decis înainte de a alege un număr de piesă. Dimensiunea electrică contează puțin dacă conectorul nu poate fi fixat corespunzător în carcasă. Conectorii tip cablu termină capătul unui cablu coaxial flexibil și sunt cea mai comună formă pentru cabluri de testare, jumperi de antenă și rulări video. Ele folosesc un atașament de sertizare, clemă sau lipire la conductorul central și la împletitură, astfel încât diametrul cablului și cilindrul conectorului trebuie să se potrivească. Conectori BNC pentru cabluri coaxiale flexibile Această pagină acoperă conectori BNC realizati pentru cabluri RF flexibile precum RG-58 și LMR-200, cu terminație de sertizare, clemă sau lipire și unghiuri de ieșire multiple pentru ansambluri de cabluri fiabile. Vizualizare produs → Conectorii de pereți sunt proiectați să se monteze printr-un panou sau șasiu, cu fața de îmbinare pe o parte și conexiunea cablului pe cealaltă. Sunt alegerea preferată atunci când este necesar un punct de testare curat și repetabil al panoului frontal, deoarece conectorul rămâne fix în timp ce cablul se îndoaie și se îndoaie în spatele panoului. Conectori coaxiali RF cu montare în perete BNC Conectori BNC cu montare pe piuliță cu un singur orificiu pentru montarea pe panou sau pe șasiu, oferind opțiuni de cupă de lipit, coadă PC, sertizare și clemă cu versiuni de 50Ω și 75Ω pentru puncte de testare curate pe panoul frontal. Vizualizare produs → Conectorii PCB se lipează direct pe o placă de circuite, fie cu orientare verticală, fie în unghi drept. Acestea sunt comune în modulele RF, front-end-urile de instrumente și hardware-ul video încorporat, unde conectorul trebuie să se afle aproape de circuitul activ. Conectori coaxiali RF cu montare pe PCB BNC Conectori BNC cu montare pe PCB în stiluri prin orificiu sau SMT cu orientări în unghi drept sau vertical, proiectați pentru a menține impedanța prin tranziția plăcii pentru integritatea semnalului de înaltă frecvență. Vizualizare produs → Alte stiluri utile de caroserie includ conectori cu montare pe flanșă pentru instalarea unui panou rigid, capace de protecție pentru porturile neutilizate și sarcini de terminare pentru calibrare. Dacă sistemul dumneavoastră combină BNC cu alte interfețe, adaptoarele intertip mențin impedanța stabilă; de exemplu, a Adaptor BNC la SMA permite cablului de testare SMA de precizie să se termine într-un port de instrument BNC fără lipire. Cum să alegeți dimensiunea BNC potrivită pentru aplicația dvs Ordinea corectă de selecție este impedanța în primul rând, în al doilea rând cablul, a treia formă mecanică. Lucrul în orice altă ordine produce de obicei un conector care se potrivește cu o parte a sistemului, dar nu reușește în altă parte. Determinați impedanța sistemului. Verificați eticheta instrumentului, marcajele cablurilor sau documentația sistemului. Amestecarea BNC-urilor de 50 ohmi și 75 ohmi este cea mai comună eroare de câmp. Măsurați diametrul exterior al cablului. Utilizați un șubler sau fișa tehnică a cablului. Selectați un BNC cu un domeniu de prindere care se potrivește cu acel diametru și un știft central de dimensiunea conductorului. Selectați genul și stilul corpului. Confirmați dacă aveți nevoie de o mufă sau mufă și dacă conectorul va fi montat pe cablu, montat pe pereți etanși sau montat pe PCB. Inspectați pinul central și dielectricul. Un pin compatibil de 50 ohmi ar trebui să măsoare aproximativ 1,3 mm; un pin compatibil de 75 ohmi de aproximativ 1,0 mm. Verificați dacă dielectricul este curat și nu este îngropat mai mult decât este specificat. Verificați placarea și cerințele de mediu. Nichelul este standard pentru uz general; aurul este preferat pentru aplicațiile de testare de precizie unde rezistența de contact scăzută și stabilă contează. Cumpărarea exclusiv la preț este riscantă în piesele BNC. Conectorii cu costuri reduse pot folosi placarea cu aur mai subțire, pini centrali în afara toleranței sau materiale dielectrice care modifică impedanța la temperatură. Solicitați un desen dimensional sau verificați diametrul știftului cu un șubler înainte de a efectua o comandă mare. Întrebări frecvente despre dimensiunea BNC Pot fi folosite împreună un BNC de 50 ohmi și un BNC de 75 ohmi? Fizic da, electric nu. Cojile baionetei se împerechează perfect, dar discontinuitatea impedanței la joncțiune provoacă o reflexie. Pentru videoclipuri la frecvență joasă, efectul poate trece neobservat; pentru măsurarea RF sau semnalele de comunicare poate degrada acuratețea și crește atenuarea. Dacă trebuie să testați un dispozitiv de 75 ohmi cu un instrument de 50 ohmi, utilizați un adaptor de impedanță evaluat corect în loc să vă bazați pe nepotrivirea conectorului. Cum pot deosebi vizual un BNC de 50 ohmi de un BNC de 75 ohmi? Uită-te la pinul central tată și la dielectricul din jur. Un știft de 50 ohmi este mai gros, aproximativ 1,3 mm, iar dielectricul este ușor îngropat în spatele feței de împerechere. Un pin de 75 de ohmi este mai subțire, de aproximativ 1,0 mm, iar dielectricul se află aproape la același nivel cu fața. Măsurarea știftului cu un șubler oferă cel mai fiabil răspuns. Ce diametre de cablu funcționează cu un conector BNC? Depinde de intervalul cilindrului din spate al conectorului. Cele mai comune cabluri flexibile sunt RG-58 și RG-59 cu un diametru exterior de aproximativ 5–6 mm, RG-174 la 2,5 mm pentru jumperi compacte și RG-6 la aproximativ 6,9 mm pentru rulări video moderne. Potriviți întotdeauna intervalul de prindere a conectorului cu mantaua reală a cablului, nu doar cu numele unui cablu imprimat pe bobină. Este un conector TNC de aceeași dimensiune ca un BNC? Dimensiunile interfeței sunt similare ca geometrie, dar nu identice. TNC folosește o piuliță de cuplare filetată și un profil de carcasă ușor diferit, astfel încât nu poate fi înlocuit în siguranță cu BNC. Dacă sistemul dumneavoastră se confruntă cu vibrații puternice, TNC este alegerea mai bună, deoarece filetul său rezistă la slăbire. Pentru lucrul standard pe bancă și rafturi, BNC rămâne opțiunea de baionetă mai rapidă și mai convenabilă. .article-section table{display:table!important;border-collapse:collapse;width:100%;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:22px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px!important;margin-top:40px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:16px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px;margin-top:28px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...